(haberindeks) İstanbul, 21.08.2014,  Kariyerinde AC Milan ile 6 Serie A şampiyonluğu, 3 Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası ve 1 Dünya Şampiyonluğu bunulan Franco Baresi, dünya futbolunda defans oyununa yeni bir stil getiren ender futbolcular arasında kabul ediliyor.

  Futbolu bıraktıktan sonra 6 numaralı forması 20 yıl emek verdiği Milan Kulübü tarafından müzeye kaldırılan 'Il Capitano (Kaptan)' Baresi, Türkiye lastik sektörü lideri Brisa’nın Lassa markası ve Digiturk TV işbirliğiyle düzenlediği 'Lassa En Sağlam Defans' 2013-14 sezonu kazananlarına ödüllerinin verileceği törende hazır bulunacak.

27 Ağustos Çarşamba gecesi tarihi Esma Sultan Yalısı’nda düzenlenecek törende, 2013-14 sezonu boyunca taraftarlardan aldığı oylarla en fazla sayıda 'En Sağlam Defans' seçilen Galatasaray’dan Semih Kaya, Fenerbahçe’den Bekir İrtegün ve Egemen Korkmaz ile Trabzonspor’dan Mustafa Yumlu ödüllerini bir futbol efsanesi olan Franco Baresi’nin elinden alacak. TSYD (Türkiye Spor Yazarları Derneği)’nin katkılarıyla düzenlenen ve Türk futbol ve iş dünyasının önemli isimlerini bir araya getirecek ödül töreni, Lig TV’den de canlı yayınlanacak.

  Baresi’nin Kariyeri Zaferlerle Dolu

İtalya Milli Futbol Takımı ve AC Milan'ın efsaneleşmiş defans oyuncusu Franco Baresi, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi defans oyuncuları arasında kabul edilmektedir. World Soccer Dergisi’nin '20. yüzyılın en büyük 100 futbolcusu' sıralamasında 19. sırada yer aldı. 20 yıl boyunca forma giydiği ve 15 yıl kaptanlığını yaptığı AC Milan'da 531 resmi maça çıktı. Oynadığı dönem AC Milan tarihinin en başarılı dönemini yaşadı. Milan forması ile 6 kez Serie A şampiyonluğu, 3 kez de Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nı kazandı. Milan’ın 1991-92 sezonunda yenilgisiz şampiyon olmasında ve 58 maç yenilgisizlik rekorunda önemli pay sahibi oldu. 1993-94 sezonunda ise Baresi’nin kaptanlığını yaptığı Milan, sadece 15 gol yiyerek şampiyonluğa ulaştı.

  1997 yılında futbolu bırakınca AC Milan, 6 numaralı formasını Baresi’ye adadı ve müzeye kaldırdı. 1999’da yine Milan tarafından Yüzyılın Futbolcusu ilan edildi ve 2013 yılında da İtalyan futbolunun 'Hall of Fame' (Şöhretler Karması)’ndaki yerini aldı.

1982-1994 yılları arasında 81 kez İtalyan Milli formasını giyen Baresi, ilk olarak 1982 yılında FIFA Dünya Kupası'na gitti ancak oynayamadı. Kadrosunda bulunduğu İtalya ise o yıl Dünya Şampiyonluğunu kazandı. 1990 Dünya Kupası finallerinde ise FIFA Dünya Kupası All-Star Kadrosu’na seçildi. Son olarak Milli takımın kaptanı olduğu 1994 Dünya Kupası finalinde Brezilya'ya penaltılarla finalde kaybederek kariyerinin sonlarına Dünya 2.liğiyle yetinmek zorunda kaldı.