(haberindeks) Istanbul, 11.05.2011, Ülkemizin 88 yıllık köklü markası Eyüp Sabri Tuncer’in, geçmişten bugüne yolculuğunun ve Türkiye koku tarihinin anlatıldığı, Mithat Bereket imzalı belgesel film projesinin hazırlıklarında son aşamaya gelindi. Çekimlerine Temmuz 2010'da başlanan ve Mart 2011'de tamamlanan belgesel film, “Cumhuriyetin Kokusu: Eyüp Sabri Tuncer” adını taşıyor. Müzikleri Fahir Atakoğlu tarafından yapılan belgeselde, Türkiye’nin koku tarihçesi ele alınarak Eyüp Sabri Tuncer özelinde geçmişle bugün buluşturuluyor.

Çekimleri sırasında sektörün duayenlerinin de içinde bulunduğu 40’ı aşkın isimle görüşülen belgesel film, Cumhuriyetimizle yaşıt marka Eyüp Sabri Tuncer’in hikâyesini, Türkiye’de koku endüstrisinin kurulmasının ilginç tarihiyle birlikte anlatıyor. “Cumhuriyetin Kokusu, Eyüp Sabri Tuncer” belgeseli, 1923 yılında kurulan müessesenin bugüne ulaşan yolculuğunu, tanıkların anlatımıyla ekrana taşıyor.

Yıllardır gerçekleştirdiği başarılı haber programlarıyla ve dünyanın çeşitli bölgelerinden verdiği sıcak haberlerle tanıdığımız Mithat Bereket ile ekibi bu başarılı çalışmayla “kolonya” denince akla ilk gelen isim olan Eyüp Sabri Tuncer’in limon kokusunun yıllar içinde nasıl saflığın ve sıhhatin sembolü olduğunu hikayeliyor.

“Cumhuriyetin Kokusu: Eyüp Sabri Tuncer” belgeseli aynı zamanda, Türkiye koku tarihi ile ilgili yapılmış ilk ve tek belgesel film olma özelliğini de taşıyor. Kokunun dokunduğu hayatlara ait hikayelere de yer verilen bu başarılı tematik film için özel bir koku üreten Eyüp Sabri Tuncer, belgeselin gala gecesinde davetlilerine bu güzel kokuyu armağan edecek.

2 Haziran 2011 tarihinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşecek olan belgeselin gala gecesinde Sertab Erener ve Fahir Atakoğlu canlı performanslarıyla sahnede olacak. Gecenin sunumu Yekta Kopan tarafından gerçekleştirilecek.