(haberindeks) İstanbul, 05.09.2014, Türkiye enerji sektöründe en önemli oyunculardan biri olan Enerya, hızlı büyümesini uluslararası piyasalarda söz sahibi bir yabancı ortakla birlikte sürdürecek. Partners Group ile STFA Yatırım Holding, 4 Eylül Perşembe günü Çırağan Sarayı’nda STFA Yatırım Holding CEO’su Mehmet Ali Neyzi, Enerya Genel Müdürü Aslan Uzun ve Partners Group adına Özel Finans Yatırımları Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi René Biner ve Özel Altyapı Yatırımları Başkanı Brandon Prater’ın katılımı ile düzenlenen imza töreni ile ortaklıklarını açıkladılar.

30 milyar Euro iş hacmiyle dünyanın en büyük özel sermaye, altyapı ve gayrimenkul yatırım şirketlerinden biri olan İsviçreli Partners Group, uluslararası yatırımcıları için yönettiği fonlarla, Kuzey Amerika’da toplam 1500 MW'lık kapasiteli iki doğal gaz çevrim santrali; İspanya’da Madrid’te doğal gaz dağıtımını yürüten 'Madrileña Red de Gas' şirketi; Meksika’da günlük 1.2 milyar mmbtu kapasiteye sahip boru hattı operatörü 'Fermaca' ve Japonya’da ülke çapında güneş tarlaları altyapı kurulumu ve inşası yapan 'Japan Solar' gibi yatırımlar yapıyor. Grup, bu anlaşma çerçevesinde, STFA Yatırım Holding ile Enerya çatısı altında güçlerini birleştirecek ve başta doğal gaz dağıtımı olmak üzere enerji sektöründe ortak yatırımlar yapacak.

  STFA Yatırım Holding CEO’su Mehmet Ali Neyzi, Türkiye’nin artan enerji talebi ve hızlı büyüyen ekonomisiyle, özellikle Avrupalı büyük yatırımcılar için enerji sektöründe çok cazip bir ülke haline geldiğinin altını çizdi.

Neyzi, “Türkiye’de enerjiye önümüzdeki 10 yıl içinde 120 milyar dolar yatırım yapılması gerekiyor. Bu büyük yatırım alanı elbette önemli yatırımcılar açısından da Türkiye’yi cazip bir ülke haline getiriyor. Partners Group da Türkiye’de enerji sektörünü yakınen takip etmekteydi. İki büyük şirket olarak ortak yürüme kararı aldık. Enerya’da Partners Group ile ortak olan STFA Yatırım Holding, enerji sektörü yatırımlarına hız vererek organik ve inorganik büyümeye devam edecek.” dedi.

Toplantıda konuşan Enerya Genel Müdürü Aslan Uzun, ''10 yıldır Antalya, Konya, Karaman, Ereğli, Erzincan, Denizli, Aydın, Aksaray, Çorum, Niğde ve Nevşehir illerinin doğalgaz dağıtımını yürütüyoruz. Enerya, Türkiye’nin 2. en yaygın doğalgaz dağıtım şirketi olarak, 11 şehirde bugüne kadar 450 milyon TL’lik yatırımla 6500 km’lik dağıtım ağı kurdu. 10 yıl içinde hızlı bir yatırım planıyla, bulunduğumuz illerde nüfusun ortalama yüzde 85’ine hizmet götürerek, 2014 sonu itibarıyla 800 binden fazla aboneye, 1,5 milyar TL’lik ciroya ve  toplamda 2,8 milyar metreküplük hacme ulaştık. Partners Group ile yaptığımız bu anlaşmayla birlikte daha da güçlenen yeni yapımızla, başta doğal gaz dağıtımı olmak üzere elektrik ve yenilenebilir enerji yatırımlarımıza hız vereceğiz." dedi. Partners Group Özel Altyapı Yatırımları Bölüm Başkanı Brandon Prater, törende yaptığı konuşmada, "Uluslararası bir yatırımcı olarak bu büyüyen pazarda yerimizi güçlü bir grup olan STFA ile konumlama kararı aldık. Önümüzdeki yıllarda, Enerya’nın Türkiye doğal gaz dağıtımındaki payını ilerletmeyi hedefliyoruz. Amacımız, her iki tarafın katkılarıyla Enerya platformunu geliştirmek ve bu sayede sürekli ve sağlam bir büyümeye ulaşmaktır." dedi.

Yatırım bankacılığı hizmetleri ve varlık yönetimi grubu ÜNLÜ & Co bu işlemde STFA Yatırım Holding'ın danışmanlığını üstlenmiştir.