(haberindeks) İstanbul, 12.09.2014, Bu yıl Belçika’nın Antwerp şehrinde düzenlenecek olan Özel Olimpiyatlar 2014 Avrupa Yaz Oyunları’nda Türkiye’yi temsil edecek olan 39 özel sporcu, Burhan Felek Spor Salonu’nda kampa girdi. Kampı ziyaret eden eski milli basketbolcu ve antrenör Orhun Ene, Galatasaray Daikin Bayan Voleybol Takımı oyuncularından Melis Gürkaynak, Gamze Alikaya ve Galatasaray FXTCR Erkek Voleybol Takımı oyuncularından Boğaçhan Zambak, Hakan Polat çocuklarla eğlenceli vakit geçirip Özel Olimpiyat Oyunları öncesi çocuklara moral verdiler.

  Dünyanın en büyük amatör spor organizasyonu olan Özel Olimpiyat Oyunları’na bu yıl 13-20 Eylül 2014 tarihlerinde Türkiye’den 39 özel sporcu katılıp ülkelerini temsil edecekler. Çocuklar oyunlarda, yüzme, atletizm, futbol, basketbol ve masa tenisi branşlarında performans sergileyecekler.

P&G, Migros ve Özel Olimpiyatlar Türkiye Organizasyonu, 10 yıldır Özel Olimpiyatlar Projesi'ni yürüterek, engelli özel sporcuların sporla yaşamlarının değişmesine destek oluyor. Bu proje pek çok özel genç ve ailesi için yol gösterici oluyor ve çocukları çaba göstermeleri konusunda yüreklendiriyor.

  Uluslararası Özel Olimpiyatlar hakkında

Türkiye Özel Sporcular Derneği’nin Türkiye’deki tek akredite ve resmi temsilcisi olduğu 'Uluslararası Özel Olimpiyatlar' organizasyonu (Special Olympics International); 8 yaş üzeri zihinsel engelli bireylere, çeşitli olimpiyat sporlarında düzenli eğitim ve yarışma olanağı tanıyarak, onlara özgüven aşılamak, hayata bağlanmalarını ve toplumda kabul gören saygın bireylere dönüşmelerini sağlamak amacıyla, 1963 yılında A.B.D’de kuruldu. Bugün, 170  ülkede 4,5 milyonun üzerinde zihinsel engelli sporcu ile dünyanın en büyük amatör spor organizasyonu olan 'Special Olympics International'ın, tüm dünyaya yayılmış 226  akredite programından biri olan Özel Olimpiyatlar Türkiye Organizasyonu, faaliyetlerini Türkiye Özel Sporcular Spor Eğitim ve Rehabilitasyon Derneği (TÖSSED) çatısı altında sürdürerek, zihinsel engelli  sporculara başarmanın keyfini yaşatmak için çalışıyor.

  TÖSSED ve Özel Olimpiyatlar Türkiye Organizasyonu hakkında daha detaylı bilgi için http://www.soturkiye.org.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.