(haberindeks) İstanbul, 01.07.2014, Yunanistan’ın Kavala şehrinde 16-26 Haziran arasında düzenlenen ve 19 ülkeden sporcuların yarıştığı Şampiyona’da Türkiye’yi, Türkiye Küçükler ve Türkiye Yıldızlar Şampiyonaları sonunda dereceye giren sporcular arasından ve Türkiye Satranç Federasyonu Altyapı Geliştirme Grubu (AYGEG) antrenörlerinin kararıyla seçilen 65 sporcu temsil etti.

  İş Bankası’nın Türkiye Satranç Federasyonu’na 2005 yılında ana sponsor olması ile güç kazanan ve ülkemizde en çok lisanslı oyuncunun bulunduğu spor dallarından biri haline gelen satrançta, Türk öğrenciler Avrupa’da 3’ü altın olmak üzere toplamda kazandıkları 21 madalya ile bu konuda iddialı Rusya’yı geçerek şampiyon olmanın gururunu yaşadı. Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası’nda, Türkiye’nin ardından Rusya ikinci, Azerbaycan üçüncülüğü elde etti.

Şampiyona’da Işık Can 9 yaş genel, Deniz Özen 13 yaş genel ve Volkan Sevgi 15 yaş genel kategorilerinde Türkiye’ye altın madalya kazandırdı.

Gülcan Sena Kayış 7 yaş kızlar, Duru Okuyaz 13 yaş kızlar, Kağan Aydınçelebi 11 yaş genel, Şiar Yaran 17 yaş genel kategorilerinde ikinci olurken, 11 yaş kızlarda Defne Sade ve 17 yaş genel kategorisinde Okan Bulgurlu üçüncülük derecelerini elde etti.

  Avrupa Okullar Satranç Şampiyonasında ayrıca, Elif Sarıca, Işıl Can, Safiye Öykü İnce, Sıla Çağlar, Sude Hereklioğlu, Handenur Şahin, Can Dolgun, Emir Gülbeyaz, Ömer Faruk Özer, Kıvanç Karaoğlan,  Ozan Cingöz ve Utkan Alp Uysal da madalya alan sporcular arasında yer aldı.

Şampiyonada ilk üçe giren sporculara kupa, madalya ve diploma, dördüncü, beşinci ve altıncı olan sporculara madalya ve diploma, katılım gösteren diğer tüm sporculara ise diploma verildi.

   Uluslararası Turnuvalarda Kazanılan Madalya Sayısı 246’ya Ulaştı

Ülkemizde satranca olan ilginin ve bu alandaki altyapı yatırımlarının artmasının etkisiyle Türk sporcular bu şampiyonada yıllar içinde yükselen bir başarı grafiği sergilerken, Türkiye’nin uluslararası satranç turnuvalarında kazandığı madalya sayısı son şampiyona ile birlikte 246’ya ulaştı.

Avrupa Satranç Birliği (ECU) ve Uluslararası Okullar Satranç Birliği’nin (ISCU) organize ettiği Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası’na, ECU’ya bağlı tüm ulusal federasyonların, eğitim kurumlarının/okulların 7-9-11-13-15-17 yaş kategorilerinde genel ve kızlar ayrı olmak üzere toplam 12 farklı yaş grubundan sporcular katılıyor.

Sporcuların bireysel olarak yer aldıkları Kavala’daki organizasyonda genel ve kızlar kategorisinde şampiyon olan sporcular, 2015 yılında Singapur’da gerçekleştirilecek Dünya Okullar Şampiyonası’nda davetli sporcu olarak oynayabilecek.