(haberindeks) İstanbul, 01.09.2014, İki hafta boyunca, 13 kulübün centilmence mücadele ettiği ligin on ikinci turunda İstanbul Teknik Üniversitesi Socar – K.N.I. şampiyonluğunu ilan ederek Avrupa Kulüpler Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil etme hakkı kazandı.

Son turun ardından, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü ile 5 – 5 berabere kalan Hatay Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü, ligi 20 puan ile ikinci sırada tamamladı.

  Şampiyon İstanbul Teknik Üniversitesi Socar – K.N.I. ile karşılaşan Beşiktaş Jimnastik Kulübü, 6 – 4 galip gelerek ligi 19 puan ile üçüncü sırada tamamladı. Siyah Beyazlılar, aldıkları bu sonuçla İ.T.Ü. Socar –K.N.I’nın namağlup unvanına son vermiş oldu.

Denizsu Aquamatch Satranç Gençlik ve Spor Kulübü’nü yenerek ligi rakibinin üst sırasında bitirmek isteyen Akdeniz Belediyesi Spor Kulübü, İstanbul ekibi ile 5 – 5 berabere kalarak amacına ulaşamadı.

Önümüzdeki yıl Satranç Birinci Ligi’nde mücadele edecek olan Aliağa Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Türk Hava Yolları Spor Kulübü’ne 7,5 – 2,5, Mersin Ezgi Satranç Kulübü ise Tarsus Zeka Satranç Kulübü’ne 7 - 3 yenildi.

Son tura 6 puan ile on birinci sırada giren Antalya Çallı Spor Kulübü, T.S. Alyans Satranç Spor Kulübü’nü 5,5 – 4,5 mağlup ederek ligi üç galibiyet, iki beraberlik ve yedi mağlubiyet ile tamamladı.

  Türkiye İş Bankası Satranç Ligi hakkında

Türkiye İş Bankası Süper Satranç Ligi Türkiye’nin en güçlü satranç ligi olup, Avrupa’nın da en kuvvetli ligleri arasında yer alıyor. İlk olarak 1995 yılında “1. Satranç Ligi” adı ile oynanmaya başlanan lig, 2004’te Süper Lig adını alırken, İş Bankası’nın Türkiye Satranç Federasyonu’na ana sponsor olmasının ardından 2006 yılında “Türkiye İş Bankası Satranç Ligi” olarak devam etti, 2014 yılında ise “Türkiye İş Bankası Süper Satranç Ligi” olarak ismi değişti.

Ülkemizin en güçlü kadın, erkek ve çocuk satranç sporcularının bir araya geldiği Türkiye İş Bankası Satranç Ligi’nde takımlarının listelerinde en az 10, en fazla 24 sporcu bulunuyor. Bir takım her turda toplam 10 sporcu ile yarışıyor. Bu 10 sporcunun masalara göre dağılışı turnuva yönergesinde yer alan kriterlere göre belirleniyor.