(haberindeks) İstanbul, 07.08.2014, Opera Software, Avea ve Yandex, Türkiye’de mobil internet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla gerçekleştirdikleri işbirliğini İstanbul’da düzenlenen basın toplantısı ile duyurdu. Opera Software, Avea ve Yandex, hem halihazırda mobil internet kullanan, hem de henüz mobil internet deneyimi yaşamamış olan, 100.000 Avea abonesine 1 haftalık ücretsiz mobil internet hizmeti sunuyor. Bu proje daha fazla insanı internet bağlantısına kavuşturmak için Opera Software tarafından geliştirilen Opera Web Pass sisteminin sponorlu olarak Avrupa’da ilk kez kullanılması açısından da büyük önem taşıyor.

  Ücretsiz erişim için ne yapmalı?

Opera Software, Avea ve Yandex işbirliğiyle gerçekleşen projedeki 1 haftalık ücretsiz mobil internet bağlantı paketine, Opera  Web Pass sistemi üzerinden erişilebiliyor. Avea aboneleri, m.opera.com adresinden Opera Mini tarayıcısını indirip açtıktan sonra tarayıcıda bulunan Hızlı Erişim sekmesinde yer alan Avea mağazasına tıklayıp, karşılarına çıkan seçeneklerden Avea Web Pass adlı ücretsiz paketi alabiliyorlar.

“Avea kullanıcılarına sunulan toplam yüzbin haftalık ücretsiz internet paketi, Opera’nın Web Pass teknolojisinin operatörlere ve reklamcılara neler sunabildiğini gösteren bir proje.”

şeklinde konuşan Opera Software Ürün Ortaklıklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Jan Standal, “Opera Web Pass ile reklamları ücretsiz internet bağlantısı gibi ilgi çekici bir olguyla bir araya getirebiliyoruz. Opera Mini’yi kullanan çok sayıda insan var. Her ay yaklaşık 250 milyon kişi Opera Mini kullanıyor ve Opera Software dünyanın dört bir yanında 130’dan fazla operatörle benzer projeler yürütüyor.” ifadelerini kullandı.

  Avea Mobil Bağlantı Direktörü Baran Yurdagül ise, “Türkiye mobil internet pazarında 2014 ikinci çeyrek sonu itibariyle, %47 akıllı telefon penetrasyon oranı ve %23’e ulaşan toplam servis geliri içerisindeki data gelir payı ile güçlü konumumuzu sürdürüyoruz. Bu kapsamda Opera ve Yandex ile oluşturduğumuz projemizi de özellikle mobil internet ile yeni tanışacak müşterilerimiz için önemli bir fırsat olarak görmekteyiz.” şeklinde konuştu.

Yapılan bu işbirliğinin Türkiye’de insanları mobil internet’le tanıştıracak önemli bir adım olacağına inandığını belirten Yandex CMO’su Cem Sezer de, “Mobil internet kullanımının daha da yaygınlaşması için, Yandex olarak bu işbirliğini büyük bir fırsat olarak görüyoruz. Hem şimdiye kadar mobil internet kullanma fırsatı bulamamış fakat kullanmak isteyen kişilere ulaşmak, hem de halihazırda zaten mobil internet kullanan kişilere destek olabilmek için, Opera Software ve Avea ile birlikte bu değerli projenin bir parçası olmaktan dolayı çok mutluyuz.” dedi.